Reklaam sulgub sekundi pärast

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen

Xanaxit varsti enam nii kergelt ei saa! Ministeerium soovib rahustite tarbimist piirata

Paljudel inimestel, eriti vanemaealistel on probleem – nad tarvitavad liiga palju uinuteid ja rahusteid. Sellisel arvamusel on riik. Nüüd pannakse mitmed ained rangema kontrolli alla, vahendab "Seitsmesed uudised".

Sotsiaalministeerium soovib piirata rahustite ja uinutite liiga suurtes kogustes ning pikaajalist väljakirjutamist. Neid ravimeid tuleks kasutada võimalikult vähestes kogustes ja lühiajaliselt. Ometigi kirjutatakse neid hetkel välja kergekäeliselt ja lubatud on määrata kuni 60 tabletti. Tulevikus saab aga maksimaalse ravikuuri aega olema 2-4 nädalat.

„Juba aastal 2020. ilmus Eesti Arstis kokkuvõte uurimusest, et Eestis on praegu umbes 4000 inimest, kes süstemaatiliselt tarbivad liiga suures koguses või liiga pikaajaliselt bensodiasepiine (rahustid, mille alla kuulub ka rahva seas enim tuntud Xanax ehk toimeaine alprasolaam – toim.) ja see toob kaasa, et neil on oluliselt suurenenud väsimus, uimasus, unisus. See tekitab liiklusohtlikke olukordi, põhjustab vanematel inimestel kukkumisi ja toob kaasa teisi mõjureid nii neile kui ka nende lähedastele ja pereliikmetele,” ütles sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna nõunik Mari Amos.

Väga sageli kirjutatakse uinuteid või rahusteid välja just üle 65-aastastele patsientidele, kellel on kõrvaltoimeks väga kõrge risk. Eakad on tihti hädas uinehäiretega, samuti valuseisundite või tervisemurest tingitud ärevusega.

„Iga neljas 65-aastane või vanem kasutab mingil määral bensodiasepiine. Kui on unehäired, siis tuleb selgeks saada, kas need on pikajalised unehäired või mingisugusest elusündmusest tingitud, minisugune stressifaktoriga, kui on vaja mingi raske periood üle elada, siis on need mingiks perioodiks omal kohal. Ravimijuhisel on ka märgitud, et see on mõeldud lühiajalises kasutamiseks," Eesti Perearstide Seltsi juhatuse liige Reet Laidoja, kelle juurde satub tihti patsiente, kes ütlevad, et nende sõbrannad juba kõik võtavad uinuteid ning ehk peaksid nemad ka. Tegu on aga väga ohtliku trendiga.

Sotsiaalministeeriumil on koostamisel juhendmaterjal arstidele ja psühhiaatritele ning otsitakse alternatiive neile, kes praegu rahusteid suurtes kogustes tarbivad.

Vaata lähemalt päises olevast videost!

Päevakaja

toob sinuni Omega Laen