Reklaam sulgub sekundi pärast

Vägev! Peaminister Kaja Kallas külastas välkõppust Okas ja õppis hiiglaslikku relva kasutama

Kaja Kallas
Foto: Kaitseliit

Valitsus kutsus möödunud neljapäeval 2861 reservväelast ja kaitseliitlast lisaõppekogunemisele “Okas 2022”. Välkõppust väisas ka peaminister Kaja Kallas

Peaminister Kaja Kallas ütles lisaõppekogunemist Okas 2022 külastades, et Eesti peab valmistuma enda kaitsmiseks just rahuajal.

„Eestile puudub praegu vahetu sõjaline oht. Me peame aga valmistuma Eestit kaitsma ning seda õppustel harjutama just rahuajal. Me kõik saame oma igapäevaste toimetustega rahulikult edasi minna teades, et Eestit kaitsevad meie oma kaitsejõud ning liitlased NATO-s ja Euroopa Liidus,“ lausus Kallas.

„Eesti riigikaitse alus on meie hea väljaõppe saanud reservväelased ning mul oli hea meel kohtuda nende meeste ja naistega, kes tulid ootamatu kutse peale kohale ja teavad täpselt, mida kriisi ajal teha,“ sõnas peaminister. „Tänan kõiki osalejaid – teie valmisolek annab meile kindlustunnet. Suur aitäh ka kõigi osalejate lähedastele ja tööandjatele – iga reservõppekogunemise õnnestumiseks on vajalik teie mõistev suhtumine ja tugi,“ lisas Kallas.

Peaminister Kaja Kallasele andsid õppusest ülevaate kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Enno Mõts, kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi ja kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna ülem kolonelleitnant Jaanus Ainsalu.  

Peaministrile tutvustati õppuse eesmärke ning demonstreeriti praktilisi taktikalisi tegevusi nagu kaitsepositsioonide sisseseadmist ja vastase tuvastamist. Lisaks anti ülevaade laiapindse riigikaitse toimimisest õppusel, kus erasektori toel on väga oluline roll. Näiteks toimub väljaõpe osaliselt eramaadel ning mitmed kohalikud firmad andsid kasutada vajalikke ressursse kaitserajatiste ehitamiseks.

Kaja Kallasel õnnestus õppuse külastamise käigus omal käel proovida ka tõeliselt võimsat relva JAVELIN, mille näol on tegemist tankitõrjesüsteemiga. Kaja hoidis vapralt rasket relva õlal ja kirjutas juurde, et Eesti on neidsamu relvi ka Ukrainale annetanud.

Kaja Kallas
Foto: kuvatõmmis Instagramist

Lisaõppekogunemine algas 22. septembril valitsuse otsusega kutsuda 2861 reservväelast ja sõjaaja üksusesse kuuluvat kaitseliitlast lisaõppekogunemisele. Õppus lõpeb 28. septembril. Esmakordselt kutsuti lisaõppekogunemisel korraga kokku nii palju nii kaitseväe kui kaitseliidu reserviste, lisaks osalevad õppusel ka kaitseliidu vabatahtlikud.

Ehkki õppuse toimumisaeg on osalejatele ootamatu, on tegu korrapärase etteplaneeritud harjutusega, kus kontrollitakse üksuste lahinguvalmiduse saavutamist kiirendatud korras. Õppusel harjutab kogu riigikaitse käsuahel alates vabariigi valitsusest kuni reservväelasteni valmidust, otsuste langetamist ja tegutsemist kiiresti muutuvas olukorras. 

Kehtivas vabariigi valitsuse tegevusprogrammis aastateks 2022–2023 on ette nähtud kahe lisaõppekogunemise korraldamine eesmärgiga tagada kaitseväe sõjaaja üksuste lahinguvalmidus ning kaitsevalmiduse alalhoidmine ja kontrollimine.

Kommentaarid puuduvad