Uue sõja algus? Venemaal on suur kodusõja oht

Delfi, The Guardian

Putin
Foto: Mikhael Klimentyev/Kremlin Pool/Planet Pix via ZUMA Press Wire

Venemaal on tänase seisuga riigi julgeolekuolukord muutunud märkimisväärselt. Vladimir Putin seisab silmitsi suure sõjalise kriisiga pärast seda, kui Vene palgasõdurite juht Jevgeni Prigožin kuulutas Moskva kaitseministeeriumile sõja, väites, et Kremli ametnikud on tapnud tuhandeid tema sõdureid.

Reede õhtul avaldatud avalduses teatas julgeolekuagentuur FSB, et on “seaduslikult alustanud kriminaalmenetlust” Wagneri grupi sõjapealiku vastu “relvastatud ülestõusu korraldamises”. 

Prigožin väitis, et tõi oma väed Ukrainast tagasi Lõuna-Venemaa linna Rostovisse ning lubas: “Kui keegi meie teele satub, hävitame kõik!” Avameelne palgasõdurite komandör ähvardas ka Moskva poole liikuda, kui tema nõudmisi ei täideta, ning Venemaa võimud vastasid, öeldes, et on Moskvast lõunasse viiva tee blokeeritud.

Mida on Vladimir Putin seni olukorra kohta öelnud:
Putin pidas erakorralise televisiooni kõne ajal, mil Wagneri palgasõdurite juht juhib üleriigilist relvastatud mässu:

  • Putin ütles, et Venemaa peab “kõige raskemat lahingut oma tuleviku nimel”.
  • Ta ütles, et Wagneri “relvastatud mäss” oli Venemaale “löök selga”. Ta nimetas mässu riigireetmiseks ja ütles, et karistatakse kõiki, kes on tõstnud relvad Vene sõjaväe vastu.
  • Ta ütles, et teeb kõik Venemaa kaitsmiseks, et Vene relvajõududele “on antud vajalikud käsud” ja et olukorra stabiliseerimiseks astutakse “otsustavaid samme”.
  • Putin ütles: “Ma teen kõik endast oleneva, et kaitsta oma riiki… Ja need, kes on korraldanud relvastatud mässu, võetakse vastutusele. Neid, kes on sellesse meelitatud, kutsun teid üles lõpetama oma kuriteod.”
  • Ta ütles ka vaatajatele: “Isiklikud huvid on viinud meie riigi reetmiseni ja põhjuseni, mille vastu meie relvajõud võitlevad.”

Hetkel vene inimesed ise suurt ohtu ei tunne. Erinevates linnades tänavatele toodud tankidega poseeritakse ning tehakse pilte.

Delfile antud intervjuus usub Urmas Reinsalu, et Prigožini panustamine armee toetusele näib olevat valearvestus. Lisaks usub Reinsalu, et konflikt võib olla detonaatoriks Putini võimult kukutamiseni, kui seda kriisi ei suudeta otsustavalt lahendada. Küll, aga rõhutab erakonna Isamaa esimees, et kõige positiivse kõrval ei tohi me Venemaa naabrina unustada võimalikke ohte: seadusliku piiriületuse riskid (Reinsalu sõnul peaksime olema valmis piire sulgema ning vajadusel ajutised tõkked mis eemaldati, taastama idapiiril, et tõkestada massilist ebaseaduslikku piiriületust). 

Praegune olukord Venemaal võib ukrainlastele sõjalisest vaatepunktist kujuneda pigem positiivseks. Ukraina president Zelensky ei ole veel olukorda kommenteerinud.

Kommentaarid puuduvad