Reklaam sulgub sekundi pärast

Terviseministri sõnul aitab magusamaks ennetada tervisemuresid: iga teine täiskasvanu on ülekaaluline!

BNS

Riina Sikkuti sõnul aitab magusamaks ennetada tervisemuresid
Riina Sikkuti sõnul aitab magusamaks ennetada tervisemuresid — FOTO: EPA/MARTIN DIVISEK/Scanpix/123rf.com

Terviseminister Riina Sikkut ütles kolmapäeval riigikogu infotunnis Lauri Laatsi magusamaksu puudutavale küsimusele vastates, et loodetavasti aitab magustatud jookide maksustamine vähendada ülekaalulisust ja ennetada tervisemuresid.

Laats viitas, et kuigi terviseminister on öelnud, et magustatud joogi maks on eelkõige mõeldud selleks, et noorem põlvkond hakkaks vähem magustatud jooke tarbima, siis ei lahenda see liigse rasvumise probleemi noorte seas ning noorte tervist võiks edendada teiste meetmetega ja riigikassasse lisaraha tuua näiteks digimaksu kehtestamisega.

Terviseminister kinnitas, et magusa joogi maksu kehtestamise eesmärk on tõepoolest vähendada magusate jookide tarbimist ja seeläbi suhkrutarbimist. "Seal on kaks poolt: suhkrul endal on terviseriskid, eriti kui ta on vedelsuhkur, imendub kiiresti. Suhkru tarvitamisega seotud riskid, nii II tüübi diabeedi tekkeks, südamehaiguste, teatud vähitüüpide tekkeks, on päris tervisemure," rõhutas Sikkut.

Sikkut toonitas, et magusa joogi maksu on kavas rakendada tervisealaste eesmärkide saavutamiseks, kuivõrd iga neljas 1. klassi laps, iga kolmas 4. klassi laps ning iga teine täiskasvanu on ülekaaluline. "Suhkru tarbimise vähendamise kaudu muudame toidulaua tervislikumaks ja loodetavasti vähendame ka ülekaalulisust, mis on suur rahvatervise mure," lausus minister.

Terviseminister nentis, et maksu rakendamisega kaasneb tulu riigieelarvesse, ent tema sõnul pole võimalik asendada seda maksu küsija viidatud digimaksuga, kuivõrd magusa joogi maksu eesmärk on nimelt suhkrutarbimist vähendada.

Sikkut lisas, et samal ajal tegeletakse teavitustegevusega, et koolis pöörata tähelepanu tervislikule toitumisele, ning tegeletakse ka sellega, et õpilased hakkaks koolipäeva sees üha enam liikuma, seda nii õuevahetundide abil kui ka näiteks matemaatikatunni sees.

Minister käsitles ka koolitoidule kehtestatavaid nõudeid. Ta toonitas, et koolist avaliku raha eest saadav toit peaks olema senisest tervislikum, seda nii suhkru, soola kui ka küllastunud rasvhapete osas. "Aastate jooksul on tootjad retsepte tervislikumaks muutnud ja sellega tuleb edasi minna ja need kokkulepped sõlmida," toonitas terviseminister.

Terviseminister Riina Sikkut vastas veel Kalle Grünthali küsimusele WHO pandeemialeppe, Aivar Koka küsimusele haiglavõrgu ja tervisekassa, Anti Poolametsa küsimusele WHO pandeemialeppe ning Mart Helme küsimusele arstiabi kohta.

Välisminister Margus Tsahkna peaministri ülesannetes vastas Ants Froschi küsimusele Eesti julgeolekupoliitika ja transatlantilise suhte jätkusuutlikkuse kohta, Evelin Poolametsa küsimusele välihaiglate hankega seonduva, Aleksandr Tšaplõgini küsimusele julgeoleku ning Helle-Moonika Helme küsimusele Ukraina abistamise kohta.

Kaitseminister Hanno Pevkur vastas Vadim Belobrovtsevi küsimusele elanikkonna hirmutamise, Varro Vooglaiu küsimusele Eesti osalemise kohta Ukraina sõjas ja Aivar Koka küsimusele mittekodanikelt hääleõiguse äravõtmise kohta.

Kommentaarid puuduvad