Reklaam sulgub sekundi pärast

Kuumalaine keskel! Türklane: välja minnes on tunda, et nahk põleb

Kuum suvi
Kuum suvi — FOTO: 123rf

Eelmisel nädalal ennustatati Hispaanias, Prantsusmaal, Kreekas, Horvaatias ja Türgis, et temperatuur võib tõusta üle 40C, mis sel nädalal juba juhtunud on. Itaalias lubati temperatuure kuni 48,8 kraadini lausa kümnes linnas. Roomas, Bolognas ja Firenzes on kuumuse tõttu välja antud punane hoitus. Säärane teadanne tähendab, et ilmastik võib muutuda inimelule ohtlikuks. Võtsime ühendust inimestega, kes nendes riikides aastakümneid elanud on, et uurida, kuidas kuumalaine varasemaga võrreldes erinev.

Enrico on Itaalias elanud kogu oma elu ning tema koduks on Põhja-Itaalia linnake Modena. Uurides, kas tema jaoks on kliima palju muutunud, saime üsna üllatava vastuse: "Itaalia on alati olnud soe riik. Lapsepõlvest juba mäletan kui temperatuur ulatus 40 kraadini. Otseselt suurt vahet ma tundud ei ole." Ometi on meedias palju räägitud suurest kuumalainest, mis Itaalias möllab ja inimelusid võtab. "Me pole saanud ka hoiatusi, et peaks end kuidagi hoidma või vältima päikest. Temperatuur on ehk tõesti veidi kõrgem, kuid ainus erinevus, millest päriselt on aru olnud saada viimaste aastate jooksul, on see, et talved on meil palju soojemad. Vanasti oli külm," meenutas Enrico oma lapsepõlve. "Kunagi sadas iga talv lund, kuid nüüd on see juba eriline kui sajab".

Teine koht, kust on hiljuti tulnud palju teateid ekstreemsest kliimast, on eestlaste lemmiksuvituspaik Türgi. Sealne püsielanik Bora jagas meile oma kogemusi kuumalainega. "Olen juba mõnda aega elanud Gaziantepis, mis on üks Türgi kuumemaid kohti ja minu sünnilinn Adana on päriselt Türgi kuumim linn. Viimased paar päeva on olnud päris närvesööv kuumus. Päikese kätte minnes on tunda, kuidas nahk põleb!" Siiani pole Bora ka kuulnud, et keegi oleks suure kuumuse tõttu oma elu kaotanud. "Tavaliselt on suveajal normaalne 30 kraadi, kuid eelmisel nädalavahetusel oli Gaziantepis temperatuur 38-39. Meil on antud ka riiklikud hoiatused lastele, haigetele ja vanainimestele. Neil on soovitatud püsida toas." Bora rääkis ka juhtumi, mis on paljusid linnaelanikke kuumust kartma pannud. "Olen näinud videot, kus palmipuu süttis kuumalaine ja otsese päikesevalguse tõttu. Puu ülaosa lihtsalt põles keset tänavat ning seda ei saanud keegi tahtlikult põlema panna."

Kommentaarid puuduvad