Reklaam sulgub sekundi pärast

Stoltenberg: NATO-l ei ole kavas maavägesid Ukrainasse saata

BNS

Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg — FOTO: Sven Hoppe/dpa/Scanpix

NATO-l ei ole kavas Ukrainasse maavägesid saata, ehkki mõned lääneriigid on sellele võimalusele osundanud, ütles alliansi peasekretär Jens Stoltenberg teisipäeval uudisteagentuurile The Associated Press.

"NATO liitlased annavad Ukrainale pretsedenditut toetust. Oleme teinud seda alates 2014. aastast ja suurendanud pärast täiemahulist sissetungi. Ent NATO lahingvägede Ukraina pinnale saatmise kava ei ole," ütles ta.

Slovakkia peaminister Robert Fico ütles esmaspäeval enne 20 riigi juhtide Ukraina-teemalist kohtumist Pariisis, et mõned riigid kaaluvad kahepoolseid kokkuleppeid sõdurite Ukrainasse saatmiseks.

Fico sõnul Slovakkial seda plaani ei ole. Ta ei nimetanud ka ühtki riiki, kes seda kavatseks.

Peaministri sõnu kinnitas ka parlamendispiiker Peter Pellegrini.

Tšehhi peaminister Petr Fiala ei soovinud teemat kommenteerida. Tema sõnul arutatakse Pariisis võimalikke variante, kuid Tšehhi kindlasti ei taha oma sõdureid Ukrainasse saata.

Prantsuse president Emmanuel Macron ütles esmaspäeval, et Lääne maavägede saatmine Ukrainasse Venemaa sissetungi vastu võitlema ei tohiks olla välistatud. 

Stoltenberg välistas NATO sekkumise, kuid ütles, et "see on Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu, mis rikub jõhkralt rahvusvahelist õigust. Rahvusvahelise õiguse järgi on Ukrainal loomulikult õigus enesekaitsele ja meil on õigus toetada neid selle õiguse teostamises".

NATO kui organisatsioon toetab Ukrainat üksnes mittesurmava abiga, kuid paljud liikmesriigid saadavad Kiievile ka eraldiseisvalt relvastust. Väeüksuste Ukrainasse saatmine nõuaks aga kõigi liikmesriikide üksmeelset toetust.

Kommentaarid puuduvad