Reklaam sulgub sekundi pärast

Olukord kinnisvaraturul: Euribori langemist tuleb veel oodata, kuid kodulaenude intressid langevad

BNS

Kinnisvara
Kinnisvara — FOTO: TV3

1Partner Kinnisvara juhi Martin Vahteri sõnul laseb Euribori langemine end veel oodata, ent mitmed kommertspangad on kodulaenude võtmist hakanud soodustama madalama intressimarginaaliga.

Vahteri kinnitusel on uueks standardiks pangast sõltuvalt 1,65–1,8 protsendi suurune marginaal. "Samas on pea kõigist pankadest kuulda, et klientidele tehakse veelgi paremaid personaalseid pakkumisi. Kui eelmise aasta teises pooles oli selliseks väga heaks intressimarginaaliks 1,5 protsenti, siis täna on teatud lisatingimustega see langenud isegi 1,35 protsendi peale. Samas ei tasu sel korral loota, et pangamarginaalid alla 1 protsendi langeksid, nagu see oli 2006–2007 aastatel," kommenteeris Vahter pressiteates.

Pankade omavahelise konkurentsi suurenemist näitab tema sõnul ka see, et üsna lahkelt pakutakse teistest pankadest võetud kodulaenude refinantseerimise võimalust ja sealjuures ollakse valmis võtma laenulepingu ühest pangast teise toimetamise kulud enda kanda.

"Kinnisvaraturu aktiivsus on tükk aega madal olnud suuresti just kõrgete intresside tõttu, kuid nüüd tundub, et pangad on oma rolli kinnisvaraturul ümber vaatamas. Eks madal laenuaktiivsus hakka pikas perspektiivis pankade tulusid vähendama ning intressimarginaali langetamine on ka nende enda jaoks kasulik, sest see tagab suurema turuaktiivsuse ja suurema tulu pangale endale," sõnas 1Partner Kinnisvara juht.

Siiski ei ole tema hinnangul tegemist arenguga, mis kinnisvaraturu kohe suure hooga käima tõmbaks. "Loomulikult mõjub pankade selline poliitika tehinguaktiivsusele positiivselt, kuid peame arvestama, et Euribor püsib endiselt kõrge ja tarbijate kindlustunnegi võiks suurem olla," lisas Vahter.