Reklaam sulgub sekundi pärast

Õigusekspert arutleb: kas koerarünnaku ohver näeb reaalselt 100 000 eurost hüvitist?

Koerterünnaku ohver Sandra kohtus
Koerterünnaku ohver Sandra kohtus — FOTO: Argo Ingver/Delfi Meedia

Nädal tagasi mõistis Tartu Maakohtus välja 100 000 euro suuruse varalise ja mittevaralise kahjuhüvitise naisele, kes elas üle jõhkra koerarünnaku. Kuidas on aga lood reaalse võimalusega see summa kätte saada ning mida võivad öelda kõrgema astme kohtud? Õiguseksperdi sõnul pole see küll võimatu, kuid mitte ka täiesti tõenäoline.

2022. aasta novembris ründasid naabertalu suured koerad Põltsamaa vallas Tammiku külas elavat 26-aastast Sandrat tema enda koduhoovis. Nädal tagasi mõisteti koerte omanik Monika Anton Tartu maakohtus süüdi raske tervisekahjustuse tekitamises ettevaatamatusest. Talle määrati karistuseks 10 kuud vangistust, millest tuleb kohe ära kanda kaks kuud ja lisaks rahuldas kohus kannatanu tsiviilhagi ja mõistis välja üle 100 000 euro suuruse varalise ja mittevaralise kahjuhüvitise.

Sellel teemal oli "Vikerhommikus" külas õigusekspert Karmen Turk, kelle sõnul soovis kohtunik antud kaasusega ühiskonda raputada. "Tõepoolest, sellist juhtumit ei ole olnud isegi mitte ligilähedast. Ma arvan, et kohtul tekkis siseveendumus saalis istudes, vaadates kannatanut, vaadates ka süüdistatavat ja tema käitumist."

Karmen Turk ütles, et rekordiline mittevaraline kahju on tsiviilhagi, mitte karistus ähvarduse täideviimine riigi poolt kuriteo toimepanemise eest. Aga tegu tuleb vaadata tervikuna. See on ettevaatamatusest kahju tekitamine. Ehk ei ole olukorda, kus isik tahtlikult ässitas koera, ta oli ettevaatamatu. Ettevaatamatus loomulikult ei ole vabandus," ütles Turk ja lisas, et koera võib võrrelda sõiduautoga, mis on suurem ohuallikas. Sarnaselt autoomanikule vastutab ka koerapidaja, mis koera kui suurema ohuallikaga juhtub. "Ei ole ühtegi vabandust kuskilt varnast võtta – kui ostad auto ja sõidad kellelegi otsa, siis on kahju toimunud ja tegu toime pandud."

Kuidas on aga võimalus süüdimõistetud Monika Antonilt reaalselt 100 000 Sandra kasuks kätte saada? "Sellise raha saamine on võimatu või väga raske, ma arvan, et 95%-lt Eesti inimestelt. Aga see ei tähenda, et see pole võimalik. Seal on ka kinnistu, mingid hüpoteegid jne. Aga kinnistu on kinnistu. Ma igatahes soovin kannatanule edu käia see tee lõpuni. Muidugi, ega see kohtuotsus ei ole jõus, seda on võimalik edasi kaevata. Loodame, et järgmistel astmetel jätkub seda südikust, aga kui päris ausalt ütlen, siis ma kahtlen selles."

Karmen Turk väljendas arvamust, et kõrgmea astme kohtud ütlevad, et 100 000 eurot sellise teo puhul on niivõrd teisest mastist võrreldes kõigi teiste väga raskete kuritegude ohvritele välja mõistetud mittevaralise kahjuga. #Aga see ei tähenda, et kohtud ei võiks sellele praegu kindlaks jääda ja võib-olla soovitaksegi teha hästi tugevat muutust."

Kuula lähemalt Vikerraadio hommikuprogrammi SIIT.