Limonaadimaks tulebki? Siseminister Läänemets: see on tegelikult arstide soovitus

TV3 UUDISED

Riigieelarve puudujäägi ühe lahendusena on välja pakutud nii-öelda “limonaadimaks”. Siseminister Lauri Läänemetsa sõnul on antud maksu kehtestamisel roll ka spetsialistide antud soovitustel: “Osutan, et nüüd on viis aastat Eesti poolt tehtud teadusuuringuid seal all. See on tegelikult spetsialistide ja arstide soovitus.”

“Ühtpidi aitab see kaasa riigieelarve parandamisele, aga teistpidi on reaalselt soovitus seda teha, nii nagu see on paljudes riikides. Seda just sellepärast, et meil on lapsed ülekaalulised,” lisab Läänemets.

Eesti Toiduainetööstuse Liidu juht Sitje Potisepp läks valitsuse plaani esmakordselt kuulates kergelt öeldes marru: “Mind teeb väga murelikuks olukord, kus oleme juba teinud väga suure otsuse tõsta ka toiduainete käibemaksu, mis muudab toidu inimestele kallimaks ja eriti nendele 30 protsendile, kes elavad nagunii Eestis vaesuse piiril. Loen järjest uudiseid, et see ei ole veel kõik, vaid me plaanime veel toiduainetele ja jookidele kaudseid makse: olgu see siis suhkrumaks, mida püütakse meile juba serveerida kui tervise edendamise maksu.”

“Endiselt ei ole ühtegi teaduspõhist uuringut, et tänu suhkrumaksule on inimeste tervisenäitajad paranenud. Tõsi, suhkru tarbimist ja ületarbimist kindlasti ei kiida heaks, aga seda peaks inimesed oskama ise reguleerida,” lisab Potisepp TV3 uudistele. 

Selgub, et maksuraha “limonaadimaksuga” väga palju plaanis teenida ei ole. “Ülejärgmiseks aastaks saab selle uue maksu kehtestada. Hinnanguliselt on see kuskil 20 miljonit, mis sellest maksust täiendavalt tuleb,” nendib peaminister Kaja Kallas.

Vandeadvokaat Allar Jõks selgitab, et see ei ole sugugi esimene kord, kui sarnast maksu on üritatud läbi suruda: “Esindasin 2017. aastal Eesti Karastusjookide Liitu toonase limonaadimaksu vastu ja meil õnnestus toonaste jõududega see Eesti konkurentsivõimet halvendav maks põhja lasta.”

Miks läheb nii-öelda “limonaadimaks” Allar Jõksi sõnul seadustega vastuollu ning mil määral nõustub tema hinnanguga Tervise Arengu Instituut, vaata täpsemalt juba artikli päises olevast videost! 

Vaata “TV3 uudiste” episoode ja loe saate kohta lisainfot siit!

Kommentaarid puuduvad