Kas ka sina? Uuring paljastab, et just nii palju eestlasi plaanib lähiaastatel uue kodu soetada

Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. — FOTO: 123rf.com

Luminori tellimusel hiljuti läbi viidud uuringu kohaselt plaanib kolmandik Eesti inimestest lühemas või pikemas perspektiivis uue kodu ostmist, neist 10% lähema kahe aasta jooksul. Uue eluaseme soetamise peamised takistustused on väike sissetulek ja kõrged kinnisvarahinnad.

Tuleb välja, et iga kümnes uuringus osalenud Eesti inimene plaanib uue eluaseme soetamist lähema kahe aasta jooksul või otsib juba praegu sobivat võimalust. Kolme kuni nelja aasta pärast plaanib uut kodu osta 4%. Samuti leidub ka neid, kel on soov osta uus kodu olemas, aga ajastuse osas kindel nägemus puudub. Huvitavad erisused tekivad ka piirkonniti – Tallinna elanikest 36% plaanib soetada uue kodu, seevastu Ida-Virumaal on soov osta uus kodu viiendikul seal elavatest inimestest. 

,,Kõige aktiivsemad koduostjad on 25-35-aastased noored, kel on soov luua pere. Ka nende tulevikuplaanid on juba selgemad. Lisaks on neil reeglina olemas ka kindel sissetulek laenumaksete ning sissemakse tegemiseks,” sõnab Luminori eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. 

Ehkki noored on kõige aktiivsemad koduostjad, muutub uuringu kohaselt kinnisvara neile järjest kättesaamatumaks. „Noored on selgelt tundlikumad tulevikumaksete suuruse, inflatsiooni ning hinnatõusu suhtes. Nende peamiseks murekohaks ongi liiga kõrged eluaseme hinnad,“ tõdeb Rebane. 

Eesti inimestest 41% kinnitasid, et neil on sobiv kodu olemas ning uue soetamist ei plaanita. 7% inimestest peab takistuseks ka hirmu euribori jätkuva suurenemise osas. 

Uuringu viis Luminori tellimusel tänavu kevadel Eestis, Lätis ja Leedus läbi uuringufirma Norstat. Küsitleti 1000 inimest vanuses 18–74 aastat igas Balti riigis.

Kommentaarid puuduvad