Ära osta, vaid adopteeri! Varjupaik: meie loomadele tasub anda võimalus

Raili Stina Reidla

Tallinna varjupaigas olev armas kassipoeg.
Tallinna varjupaigas olev armas kassipoeg. — FOTO: Varjupaikade MTÜ

Lemmiklooma võtmine on otsus, mis tuleb hoolikalt läbi mõelda. Varjupaikade MTÜ kommunikatsioonijuht Anni Anete Mõisamaa tõdeb, et väga palju tehakse enne looma uude koju andmist ühingus eeltööd ja seetõttu on ka varjupaika tagasijõudnute protsent õnneks madal.

,,2020. aasta märtsis, kui riik lukku läks, olime mures ja kartsime, et loomade kojusaamine väheneb. Korraldasime oma tööd palju ümber. Meie suureks rõõmuks hakkasid alates aprillist uude koju saajate numbrid kerkima,” sõnab Mõisamaa. Tema sõnul mängis suurt rolli ka see, et piirangute ajal oli inimestel rohkem vaba aega ja see oli suurepärane võimalus neljajalgse pereliikme kojutoomiseks.

Anni Anete sõnab, et pandeemiaajal muutus keskkond varjupaikades loomade jaoks rahulikumaks: ,,Inimesed ei saanud enam varjupaikades kohapeal käia ja loomad hakkasid rohkem avanema.” 

,,Koju said ka need, kes olid varjupaigas väga pikalt oma inimest oodanud. See oli väga positiivne muutus ja tänu sellele kogemusele oleme nüüdseks oma töö suurel määral ümber korraldanud.” See tähendab, et huvilised saavad endiselt varjupaigas kohapeal käia, kuid loomade heaolu silmas pidades saab seda teha vaid broneerimise alusel.

Varjupaikade MTÜs pannakse suurt rõhku just eeltööle ja seetõttu on tagasi toodud loomade protsent alati väga madal. Ka pandeemia seda ei muutnud. Mõisamaa tõdeb, et pandeemiaajal pöörduti küll loomavõtusooviga nende poole rohkem, kuid nagu enne mainitud, teevad nad alati suure eeltöö. 

Ka aastaajaliselt on loomade kojusaamiste arv erinev. ,,Läbi aastate on olnud just oktoobrikuu see aeg, mil leiab kõige rohkem loomi uue kodu. Siis tõmbame me tähelepanu just mustadele kassidele, sest neid on varjupaikades kõige rohkem.” 

,,Aeg-ajalt tuleb ette juhtumeid, kus avastatakse mõni järjekordne kutsikavabrik ning meie hoole alla saabub korraga suur hulk loomi. Ka sellistel juhtudel pöördutakse meie poole väga palju. Üldiselt leiavad sellised loomad kiiresti head kodud,” sõnab Anni Anete Mõisamaa.

,,Varjupaigaloomadele tasub anda võimalus, sest meie hoole all on väga palju raske minevikuga või hüljatud loomi.” Varjupaikade MTÜ kommunikatsiooniijuht tõdeb, et sellised loomad väärivad uut võimalust väga. ,,Ja nad näitavad oma tänulikkust teile ka välja!” 

Varjupaigast looma võtmist ei tasu karta, kuna kõik hoolealused on läbinud veterinaarse ülevaatuse ja saanud vajalikud protseduurid!

Kommentaarid puuduvad