Reklaam sulgub sekundi pärast

Uus täht muusikamaailmas! ELLIP teeb muusikat neile, kes ei karda oma mugavusstsoonist välja tulla

Pilt: Martin Ahven
Pilt: Martin Ahven

ELLIP ehk Pille-Riin Karro on tänavuse Eesti Laulu üks poolfinalistidest. Tema loolt „Pretty Girl“ langeb saladuseloor 2. detsembril, kuid enne seda lubab ELLIP veidi piiluda kulisside taha, et saada aimdust nii poolfinaali koha pälvinud loo sünnist kui ka ELLIPi tegemistest väljaspool Eesti Laulu.

Palju õnne, Pille-Riin! Sinu lugu „Pretty Girl“ on jõudnud Eesti Laulu poolfinaali. Kuna me veel poolfinaali lugusid kuulda ei saa, siis ehk avad meile, kuidas see lugu sündis ja millest see räägib?

AITÄH! See on ootamatu ja vinge üllatus endalgi. Minu jaoks poolfinaali pääsemine ikkagi parajalt suur asi, aga tunde nautimiseks pole aega, kohe peab tegutsema hakkama, aeg ju libiseb käest, eksole.

Loo tegemine sai alguse juba aasta alguses, kus me produtsendi Meelis Meriga lihtsalt mõtlesime, et tore oleks koos midagi luua. Oleme teineteise tegemisi austusega jälginud juba kaua aega. Meelis tuli mulle stuudiosse, kuulasime muusikat, et leida ühist nimetajat ja koperdasime ühe tausta otsa, mida kuulates tundsin koheselt: see peab mu loo põhjaks saama. Tänaseks see ongi “Pretty Girl”. Mõte sündis valmis märtsis, täieliku vormistuseni jõudis aga oktoobri alguses ja siis lendas juba Eesti Laulu poole teele. Loo kirjutamine oli lihtne, meil Meelisega mingid energiad klapivad, õhustik on toetav ja pull nii, et loomingu mugavaks loomiseks on kõik eeldused täidetud. Tundub, et nii pidigi minema.

Lugu ennast saab koos Hindrek Maasiku poolt loodud videoga näha juba 2.detsembril ja seni peab muu saladuses olema. Nii palju saan öelda, et „Pretty Girl“ on ergutav, kindlust pakkuv ja positiivse tuumaga lugu, mis tuletab neile, kellel vahepeal on meelest ära läinud, kui vinged ja võimekad nad on. Ja et see on ainus õige viis edasi liikumiseks.

Mida tähendab sinu jaoks Eesti Laulu poolfinaali pääsemine? Mis nüüd edasi saama hakkab?

Peamiselt ja läbi naljaprisma tähendab see seda, et hakkab palju raha minema ja tempo tõuseb 100lt 200le. Olles seda öelnud, siis samas on põnev, huvitav ja võistlusega seoses saab end kunstiliselt täiesti teistel viisidel rakendada kui ehk varem – visuaalsel poolel on väga suur roll ja siin ei saa millegagi tagasi hoida. Ma naudin seda protsessi väga.

Esimene etapp on video, siis juba jutud lavashow osas ja siis, enne kui arugi saame, on käes poolfinaali aeg ja sekund lavale astumisest puudu.

Paljud teavad sind hoopis teisest kollektiivist, kuid täna räägime sinuga ELLIP-ist. Kes on ELLIP, mis muusikat ja kellele ta teeb ning kus seda kuulata saaks?

ELLIP on paigalpüsimatu, uudishimulik, muusikas pidevalt eksperimenteeriv, ja mu enda lemmiksõnadest – eklektiline. Artistina ma naudin julgust ja enesekindlust, laulukirjutajana positiivset sõnumit, julgustamist ja oma raskete olukordade kirja panemist. Nagu tihti laulukirjutajad on öelnud, on tekstide kirjutamine ja mingi situatsiooni enda jaoks lahti kirjutamine tõesti täiesti asendamatu teraapiavorm. Ma teen muusikat neile kuulajatele, kes ei karda oma mugavusstsoonist välja tulla ja kes leiavad head kuulamiskogemust mitmekülgsusest. Mul ei ole oskust ega ausalt öeldes ka tahtmist, ennast ühe kindla žanriga piiritleda, seega mu kuulaja vist ilmselt omab seda sama omadust.

Räägi pisut veel enda tegemistest. Mis lisaks muusikale veel su päevi täidab?

Ma olen aru saanud, et olen kindlasti paremini funktsioneeriv ühiskonna liige, kui teen paljut korraga versus vedelen kodus diivanil. Lisaks muusikale läheb mu peamine energia ühe toreda Eesti muusikakuulamise platvormi arendamisesse – ma olen Fairmusi turundusjuht ja sotsiaalmeedia haldaja. Sotsiaalmeedia tuli mulle mingil hetkel täiesti loomulikuna ka oma artistiprofiili arendades ja see jäi kuidagi ka teistele silma, mille läbi ma esialgu Fairmusis alustasin. Üks asi viis teiseni ja kuna ma olen muuhulgas turundust õppinud, olin peatselt juba samm kõrgemal ja kaugemal ning nüüd töötan ühe liikmena selle nimel, et Fairmus jõuaks inimesteni sama hea entusiasmi ja rõõmusõnumiga nagu me ise tiimiga sellesse suhtume.

Töötades ise ka poole jalaga muusikaäris, tean, kuidas erinevad muusikaplatvormid töötavad ja kui olulised on need artisti nähtavuse mõttes. Mõnede puhul võib isegi öelda, et kui sa neis leitav ei ole, siis sind justkui ei eksisteerigi… Tihtipeale aga need megapopulaarsed platvormid ei too väiksele artistile midagi taskusse, sest nende süsteem on teistmoodi üles ehitatud. Fairmusi puhul meeldib mulle, et me pooldame oma tulujaotussüsteemiga kõiki artiste ja muusikuid võrdselt – keegi ei ole otseselt pjedestaalile tõstetud ning oluline osakaal langeb tagasi fännidele ja nende toetusele. Selle süsteemiga võivad ka mu enda kuulajad (ja mina seal juures) kindlad olla, et osa nende kuutasust jõuab tõesti ka minuni. Paljud seda ei tea ja levitan seda sõna väga hea meelega, kus võimalik – tahaks ise ka läbipaistvat tasu saada selle eest, mis minult endalt suures koguses investeeringut nõuab.

Fairmusis töötamine on üks tõsiselt mõnus väljakutse ja jällegi nii käsikäes kõigega, mida ma ka kõrvalt artistina pean tegema ja millele mõtlema. Siin on väga suur olulisus ka muusikaäri tundmisel ja ma tunnen ennast väga koduselt, aga jällegi veidi teistmoodi kui vaid artisti rolli täites.

Lisaks sellele esinen erinevates võimalikes vormides muusikas lauljana, olen DJ erinevates lokaalides ning pidudel, käin MUBA koolis jätkuõppes Muusikaettevõtluse spetsialisti erialal, teen trenni nii palju kui saan, et vaimne ja füüsiline paigas hoida ja naudin kõike, mida muusikas Eestis võimalik on. Soov ongi ennast täiesti kehas ja vaimus läbi immutada kõigest, mis on muusika – nii ärilises pooles kui ka kunstilises. Tahan kõike teada ja tahan kõike kogeda, mida vaid saab!

Mis on sinu jaoks muusika kuulamise ja valimise juures kõige olulisem?

Et muusika annaks mingit positiivset energiat. Või siis vastupidiselt oleks kuidagi meeleolule vastav, kui on kurb olla või mingit muud emotsiooni läbi elada. Hea muusika on hea ravim, hea tugi ja/või hea õpetaja. Ta on sõber. Tuleb leida endale vastav sõber. Mina valin positiivseid inimesi enda ümber, kes on analüüsivad, andestavad, toetavad ja eneseteadlikud. Muusikast otsin ma sama. Ja tugevat rütmi- ja bassiosakonda, kindlasti! Ma ei ole väga ballaadide inimene, ma vajan midagi, mis kiire elurütmi juures head tempot hoiab.