Intervjuu! Tanel Padar Alika võiduvõimalusest Eurovisionil: see on nagu krüptovaluuta ennustamine

Joonatan Pärn

Tanel Padar
Tanel Padar annab oma hinnangu tänavusele Eesti euroloole! — FOTO: Ilmar Saabas / Delfi Meedia

Juba 11. mail astub Eurovision 2023 teises poolfinaalis järjekorras neljanda artistina publiku ette Eestit esindav Alika Milova. Kontakteerusime 2001. aastal koos Dave Bentoniga Eurovisioni võitjaks kroonitud Tanel Padariga, et uurida, millist tulemust ennustab ta Alikale tänavusel võistlusel!

2001. aastal toimunud Eurovisioni lauluvõistlusel peeti Tanel Padari ja Dave Bentoni esituses kõlanud lugu “Everybody” tõeliseks üllatajaks, kuna kihlveokontorid ei ennustanud toona laulule suurt edu. “Kui Eesti esimesed 12 punkti sai, lõi kõigil juba mõistuse sassi. Mõistus tõrkus uskumast, et selline asi on juhtunud. Järgnevate punktidega mälukaotus ainult süvenes,” räägib Padar.

Kellele tehti peale suurt võitu esimene kõne, Padar meenutada ei suuda. “Ma ei suutnud seda meenutada juba aasta aega hiljem. Peame ootama veel 30 aastat, siis läheb inimestel lühimälu hästi kehvaks ja mälestused lapsepõlvest (ning noorusajast) tulevad detailselt meelde.” 

“Everybody” Taneli lemmikute Eesti eurolugude esikolmikus kohta ei oma

“Kui päris aus olla, siis “Everybody” ei ole ka esimese kolme (lemmiku Eesti euroloo) seas. Läbi aegade parim lugu, mis on käinud Eestit esindamas, on “Nagu merelaine”,” räägib Padar.

Dave Benton ja Tanel Padar
Dave Benton ja Tanel Padar esitamas lugu “Everybody” tänavu toimunud Eesti filmi- ja teleauhindade galal. — FOTO: Erlend Štaub

“Nagu merelaine” esindas Eestit 1994. aasta Eurovisioni lauluvõistlusel ja teenis 24. ehk eelviimase koha. Tegemist oli esimese Eesti eurolooga, mis pääses lõppvõistlusele. Laulu esitas Silvi Vrait ning tausta laulis ansambel Karavan. 2005. aastal tegi loost oma versiooni Tanel Padar ja The Sun. 

“Kõigi võimalike esituste juures, mis sel lool on olnud, räägin loost kui sellisest. Minu arvates on lugu kõige parem ja esitan seda tänase päevani, sest mulle see väga meeldib,” sõnab Padar.

“See (laul) oli oma ajast natuke ees. Ma arvan, et hilisematel aastatel oleks sel lool läinud Eurovisionil palju paremini. Tol korral jäädi tahaotsa, aga toona oli Eurovisionil rohkem poliitikat kui muusikat,” selgitab Padar.

“Mina vaatan isiklikult rohkem artiste seal lava peal. Lugu käib sellega kaasas. Autorite jaoks on see (Eurovision) laulude võistlus ja kogu muu maailma jaoks lauljate võistlus. Kombo peab olema täiuslik,” lisab ta.

Kuidas läheb Taneli hinnangul tänavusel Eurovisionil Alikal?

“Ma arvan, et Alika on väga hea laulja. Ta suudab seda lugu nii veenvalt esitada. Ja see esitus on juba klass omaette. Ma usun, et saame kõik väriseva südamega kaasa elada,” ütleb Padar.

Kindlat kohta Padar Alikale ennustada ei oska. “See on nagu krüptovaluuta ennustamine: keegi ei tea mitte kunagi mitte midagi. Neid tegureid on nii palju ja enamikku neist me ära ei arva. Loodan, et tal läheb hästi,” kinnitab ta.

Padari sõnul on Eurovisionil edu saavutamise üheks võtmeks laulu esitus ja samuti esinemisjärjekord. “See mõjutab päris palju. Ja samuti (mõjutab tulemust), kui palju on sarnaseid artiste, kellega sind hakatakse võrdlema.”

“Olen ennustanud viimase kümne aasta jooksul vähemalt kahel või kolmel korral Eestile kohta esikolmikus, aga seda pole tulnud. Pigem on jäädud kas finaalist välja või finaalis sinna teise poolde. Olen sel alal väga kehv,” nendib ta. 

Padar hinnangul on esinemisjärjekorrast veelgi olulisem aga see, kelle etteaste leiab aset enne või pärast konkreetse loo kõlamist. “Kui mõni favoriit on enne või peale sind, võib tekkida suur kontrast. Publikule meeldib võtta arvesse ka ekspertide arvamusi. Kui ennustatakse kohta esikolmikus ja hiljem laiemas üldsuses arutatakse, et kes sulle meeldib, öeldakse edasi neid samu nimesid, et olla ka ise justkui Eurovisioni spetsialist.”

Vaata siit, kuidas nägi välja Alika prooviesinemine Eurovisioni laval!

Kes võidab Eurovision 2023?

Tule hääleta SIIN ja võida 1it.ee Arvutipoe 400 € väärtuses kinkekaart!

Kommentaarid puuduvad