Naabrist parema

toob teieni Inbank

Korter või maja? Millega arvestada elukoha valikul

korter
Unsplash.com kollaaz Devon Owens ja Rowan Heuvel

Elamise otsus korteris või oma majas sõltub paljudest teguritest, sealhulgas elustiilist, eelistustest ja eelarvest. Mõlemal eluviisil on oma eelised ja puudused, mida peaksite kaaluma enne otsuse tegemist.

Seoses “Naabrist parem” saatega, kus paarid ehitavad oma unistuste kodu, vaatame üle, millega täpsemalt peaks arvestama elukoha valikul?

Mis on korteri eelised:

 • Madalamad kulud – korterite hooldus- ja remondikulud on tavaliselt madalamad kui omamaja kulud.

Korteri hoolduskulud koosnevad tavaliselt mitmest erinevast kululiigist. Mõned levinumad kulud on:

 1. Korteriühistu kulud – need hõlmavad kulusid, mis on seotud kogu maja ülalpidamisega, näiteks koristus, hooldus- ja remonditööd, kindlustus, prügiveo jms. Need kulud jagatakse korteriomanike vahel vastavalt korteri suurusele või osamaksudele.
 2. Küte ja elekter – kütte- ja elektriarved sõltuvad korteri suurusest ja sellest, kui palju energiat korteris kasutatakse. Korterid on tavaliselt väiksemad kui majad, seega on nende kütmise ja valgustamise kulud väiksemad.
 3. Vesi ja kanalisatsioon – vee- ja kanalisatsiooniarved sõltuvad tarbitud veekogusest ning kanalisatsioonitasudest. Nende kulude suurus sõltub korteri suurusest ja sellest, kui palju inimesi korteris elab.
 4. Kodu kindlustus – kodukindlustus on vajalik, et kaitsta korteriomanikku ootamatute kulude eest, näiteks veeavariid, tulekahjusid, vargusi ja muud. Kindlustusmakse sõltub korteri suurusest, asukohast ja kindlustuskaitse ulatusest.

Kokkuvõttes võivad korteri hoolduskulud varieeruda sõltuvalt korteri asukohast, suurusest ja üldisest seisukorrast. Enne korteri ostmist on oluline teada, millised on kõik kulud ja kuidas need jagunevad korteriomanike vahel.

 • Turvalisus – korterid on tavaliselt turvalisemad kui majad, sest neil on turvasüsteemid ja turvateenistused.

Turvasüsteemid on mõeldud kaitseks inimeste ja vara vastu. Need võivad sisaldada erinevaid seadmeid, nagu näiteks alarmid, valvekaamerad, tulekahjusüsteemid ja turvauksed.

Kodudes paigaldatakse sageli turvasüsteeme selleks, et kaitsta end varguse, tulekahju või muude ohtude eest.

 • Mugavused – mõned korterid pakuvad mugavusi, nagu ujula, spordisaalid ja katuseterrassid, mida omamajad tavaliselt ei paku.

Sageli asuvad korterid kesklinnas või linna südames, mis võimaldab elanikel kergesti pääseda erinevatesse kohtadesse ja tegevustesse. Linna südames elamine tähendab, et oled lähedal kõigele, mida linn pakub, nagu kaubanduskeskused, restoranid, kohvikud, meelelahutus, töökojad, koolid, spordikeskused jne. Lühikesed vahemaad tähendavad ka vähem aega sõiduteele ja rohkem aega muudele tegevustele.

Ühistransport – linna südames elades on tavaliselt rohkem ühistranspordivõimalusi, mis muudavad liikumise lihtsamaks ja odavamaks.

Kogukond – linna südames elades on kergem leida oma huvidega sarnaseid inimesi ja olla osa kogukonnast, mis on tavaliselt aktiivsem.

Kultuuriline mitmekesisus – on tavaliselt rohkem kultuurilisi tegevusi ja võimalusi, nagu kontserdid, teatrid, muuseumid ja galeriid.

Mugavus korteri hooldamisel – korterid on tavaliselt väiksemad kui majad, seega on nende hooldamine ja koristamine tavaliselt lihtsam ja vähem aeganõudev.

Mugavus vähem muretsega, näiteks korterielanikel pole tavaliselt vaja muretseda hoovi- ja aiatööde eest, mida võib vaja minna majaomanike puhul.

 • Ühiskondlik elu – korterid on tavaliselt asustatud rohkemate inimestega, mis tähendab, et teil on rohkem võimalusi suhelda ja kohtuda uute inimestega.

Maja eelised:

 • Privaatsus – maja tagab rohkem privaatsust kui korter, kuna teil pole ühiseid seinu ja naabrid on kaugemal.
 • Ruumi suurus – majad pakuvad tavaliselt rohkem ruumi kui korterid, mis on suurepärane peredele ja inimestele, kes vajavad rohkem ruumi.
 • Loomade pidamine – kui soovite lemmikloomi pidada, on majas rohkem ruumi ja võimalusi lemmiklooma jaoks kui korteris.

Siinkohal toome välja eraldi nimekirja, miks lemmiklooma omanikuga võiks omamaja võimalust kindlasti kaaluda:

 1. Rohkem ruumi – omamajad võivad olla suuremad kui korterid, pakkudes lemmikloomadele rohkem ruumi liikumiseks ja mängimiseks.
 2. Privaatsus – omamajades on tavaliselt rohkem privaatsust kui kortermajades, mis võib olla kasulik lemmikloomadele, kes vajavad vaikset ja rahulikku kohta.
 3. Aed – omamajadel on tavaliselt aed või õueala, kus lemmikloomad saavad joosta ja mängida. See võib olla eriti kasulik koertele.
 4. Vähem müra – kortermajades võib olla rohkem müra, mis võib olla stressirohke lemmikloomadele. Omamajades on tavaliselt vaiksem ja rahulikum keskkond.
 5. Võimalus ehitada lemmikloomade jaoks spetsiaalseid ruume: Omamajades on võimalik luua lemmikloomadele eraldi toad, nagu pesuruum või mängutuba, mis võib olla kasulik nende heaolu jaoks.

 • Paindlikkus – maja omanikuna saate kujundada oma kodu vastavalt oma soovidele ja eelistustele ilma kellegi teise heakskiiduta.

Kui sa oled rohenäpp, siis majal on tavaliselt oma hoov või aed, mis võimaldab rohkem võimalusi õues aja veetmiseks ja aianduseks.

korter
Unsplash.com Paige Cody

Lõpuks on otsus korteri ja maja vahel endiselt väga personaalne ja sõltub igaühe prioriteetidest ja eelistustest. Kindlasti peaks kaaluma oma elustiili, eelarvet, tulevikuplaane ja palju muud, et valida endale parim elupaik.

Ela “Naabrist parem” paaridele kaasa, episoode saad järele vaadata TV3Playst!

Kommentaarid puuduvad

Naabrist parema

toob teieni Inbank