Seksuaalõpetus, e-sigaretid ja pesukaitsmed: “Laseri” valimissaade esitab poliitikutele tavatuid küsimusi

"Laseri" valimissaate juhid — FOTO: TV3

Täna õhtul jõuab TV3 vaatajateni “Laseri” valimissaade, mis väljub tolmusest stuudiost ning otsib poliitikud üles valimistelkide juurest ja kampaaniaüritustelt, et rääkida nendega vabadustest, võrdsetest õigustest ja moodsatest lahendustest tänapäeva probleemidele.

Mis hakkab täna kell 20 TV3s juhtuma? Vastab saatejuht Marii Karell.

Mille poolest eristub „Laseri“ valimiste-eri teistest valimiste eel eetrisse jõudvatest telesaadetest?

“Laseri” valimissaates ei lähe me stuudiosse ega näe ümber laua seisvaid lipsustatud mehi. Me läheme valimistelkidesse, valimisüritustele ja poliitikute kampaaniatuuridele.

Esimeses saates on meil kohe palju kandideerivaid ministreid. Pärime ettevõtlusminister Kristjan Järvanilt, miks nii vähe naisi ettevõtluses on ja mida ta plaanib selle parandamiseks teha? Ma vabandan, et ma siinkohal veidi üllatust rikun, aga minister Järvan ei plaani selles osas midagi teha, sest tema arvates on see sotsiaalministri teema. Minu imestus selle üle, et naiste ettevõtlus pole minu arvates mingi händikäp teema, mida peaks sotsiaalminister lahendama, vaid normaalne võrdse ühiskonna tunnus, saab Järvanilt maksahaagi. 

Justiitsminister Lea Danilson-Järgilt ja riigihalduseministrilt Riina Solmanilt kuuleme ootamatuid avaldusi naispoliitikute ja EKRE suunal.

Endine peaminister Jüri Ratas näitab esimeses saates, kuidas efektselt valimisi avada ning endiselt rahandusministrilt Siim Kallaselt, eesti poliitika grand old manilt küsime, milliste ootamatute teemadega noori valima saada.

Kes on saatejuhid/reporterid ja miks just nemad?

Saatejuhiks olen mina, kuid mind toetavad noored reporterid Arija Helmvee ja Maria Ignatenko. Arija on tuntud kui sotsiaalselt terava närviga suunamudija, kellega Laseris oleme mitmeid noorte teemasid koos teinud. Maria tuli Laserisse praktikale ja tahtis kohe noori puudutavatel teemadel maailma muuta.

Aeg on üle saada traditsioonist, mida ERR aastaid järjekindlalt on juurutanud, et poliitika teemadel saateid juhivaid ainult mehed. Vot, meil juhivad ainult naised. Kui me tahame, et meie riik oleks innovaatiline ja moodne, siis aeg oleks kaasata valimistesse ka noored. Mitte kunagi ei arutata valimiste eel noortele korda minevaid teemasid. Miks? Ja siis pärast imestatakse, et noored käivad nii vähe valimas ja neile ei lähe poliitika üldse korda. Aga küsime siis ausalt tänaste kandideerijate käest, mida nad kavatsevad teha lokkava vaimse tervise kriisi heaks? Kes, millal ja millist narkootikumi kavatseb legaliseerida? Kes üldse kandidaatidest teab, mis asi on Discord ja milliseid kuritegusid selle abil korda saadetakse? 

Millised on näited värvikamatest teemadest (küsimustest-vastustest), mis saadetes kajastust leiavad?

Üks ägedamaid hetki, mis võtetelt meenub, oli siis, kui noor kolleeg Arija küsis silmagi pilgutamata Siim Kallaselt, kas menstruatsioonivahendid võiks olla koolides tasuta kättesaadavad. Just sellepärast me noori kaasamegi saate tegemisse, et nad julgevad püstitada teemasid, mis võivad esmapilgul tunduda ootamatud, sest keegi pole varem neil teemadel arutlenud.

Aga päriselt ka – kui me enne valimisi ei või kandidaatide käest küsida teemade kohta, mis valijaid otseselt igapäevaelus puudutavad, siis millal veel?! Minu suur respekt Siim Kallase suhtes, kes suurepäraselt ja üliprofessionaalselt selle küsimusega toime tuleb.

Ma väga loodan, et suudame kandidaate näidata inimestena, kellel on elu kohta teatud väärtused ning ootused. Sest sageli jätavad inimesed valimata minemata just sellepärast, et tundub, et keegi ei ole nagu oma. Keegi justkui ei seisa nende samade asjade pärast, mis mulle korda läheks. Ja ongi väga raske enda sees kokkuleppele jõuda küsimuses, kas kaitsekulutused peaksid moodustama 2,7% või 3% kogu riigi SKP-st. Me püüame siiani kaugeks jäänud numbritele anda inimliku mõõte ning näidata, kuidas üks või teine otsus mõjutab üksikisikut.

Ma väga julgustan kõiki, kes ei tea, keda valida, aga tahaksid valida normaalset inimest, vaatama Laseri valimissaadet.

Miks võiks vaataja just seda saadet väga oodata ja vaadata?

Kas koolides peaks olema seksuaalõpetus? 
Kuidas saame e-sigaretid tiinekate igapäevaelust välja?
Miks meil valge maskuliinsus nii popp on? Aga keegi ei tea, mis asi on valgevoolus? 
Millal naiste õiguste eest sama palju seistakse kui meeste omade eest?

Kui need teemad tunduvad olulised ja ootamatud, siis seda enam tahaks ju näha, kuidas meie kandidaadid nende teemadega hakkama saavad.

“Laseri” valimissaade on TV3s täna kell 20!

Kommentaarid puuduvad