Mihkel Raud “Laseris”: Nutiseade on suurepärane lutiasendaja!”

Nutiseadmed on asendamatud. Nende seltsis süüakse, käiakse kakal ja kasvatatakse lapsi. Kui palju nutiaega on aga lapsele hea? Kas 15 minutit päevas on liiga palju? Või hoopis liiga vähe? Kas tund aega iga päev on üle mõistuse palju? Tänaõhtune “Laser” annab vastuse – kui palju võib lapsele anda ekraaniaega, et see teda ära ei rikuks.

 

Saatejuht Mihkel Raud, kelle peres praegu kaks väikest last, peab nutiseadmeid asendamatuks.

“Nutiseade on suurepärane lutiasendaja. Kui laps muutub närviliseks, laps on vaja maha rahustada, tuleb talle anda mobiiltelefon ja probleem on lahendatud,” õpetab Raud vanematele lihtsa nipi.

Tõsi, selline kasvatusviisi ei möödu komplikatsioonideta.

“Loomulikult see on hästi ebapedagoogiline, aga mis ma teha saan,” nendib Raud.

Nii ongi juhtunud, et väiksem laps, Joosep (4), läheb raevu, kui talt seade käest ära võtta. Ta isegi jättis tegemata kõik tegevused, mida ei saanud iPadiga koos teha: riidesse panemine, merevees jahutamine, kakal käimine. Ikkagi arvab Raud, et nutiseadmed aitavad lapsel areneda – näiteks on Mirjam (6) sealt väga hästi inglise keelt õppinud.

“Ta omandab nutiseadmest asju kiiremini,” on Raud veendunud.

“Vanematel on illusioon, et nii saab keeli õppida. Tegelikult see asi ei toimi, laps peab kuulama reaalset suhtlust. Nutiseade ei paku talle seda,” purustab ajuteadlane Jaan Aru selle illusiooni.

Miks Raud sellise kasvatusviisi valinud on ning mida teha olukorras, kus laps kohvikus teisi külastajaid makaronidega loobib, näeb “Laseris” juba 3. veebruari õhtul kell 20:00 TV3s.