Märt Avandi avab kokaiinisõltuvuse tagamaad: aju ära petmiseks soovitati kokaiini asemel ninna tõmmata kakaod

Märt Avandi ''Laseris''
Märt Avandi ''Laseris'' — FOTO: Kuvatõmmis videost

Tänaõhtuses narkoravi-teemalises „Laseris“ annab Marii Karellile intervjuu Märt Avandi, kes räägib, milline on olnud tema elu narkovabaks saamisel.

Avandi räägib oma kümne aasta pikkusest võitlusest kokaiinisõltuvusega, millele oli ja on ääretult keeruline ravi leida. Põhjus, miks ta sellest avalikult räägib, on see, et kui alkoholisõltuvust Eestis teatakse, siis narkosõltlased on tugevalt häbimärgistatud, jäädes abita, sest toimiv süsteem puudub.

Avandi otsis abi erinevatest organisatsioonidest ja teraapiatest. Näiteks soovitati tal aju petmiseks tõmmata ninna kokaiini asemel kakaod. “Olin olnud puhas mõned nädalad ja siis anti mulle meili teel nõu, et kui tuleb sööst – see on see vastupandamatu tung ja sõltuvuse algidu, siis tõmba näiteks kakaod endale ninna. See petab aju ära,” kirjeldab Avandi teekonda narkost vabanemisel. Abi sai ta aga hoopis hüpnoteraapiast, mida täna saates ka uuritakse.

Eestis on narkootikume tarvitanud iga kolmas noor ja iga neljas täiskasvanu. Kõige värskemad andmed Eesti kohta pärinevad aastast 2020; toona oli 16−64aastastest elanikest elu jooksul tarvitanud narkootikume või psühhotroopseid retseptiravimeid ilma arsti korralduseta 110 000 inimest. Reoveeuuringustest on aga näha, et tarvitatavad kogused järjest suurenevad ning eriti nädalavahetustel. Seda, milline peaks olema toimiv sõltuvusravi süsteem ja kui palju on abivajajaid Eestis, ei tea päris täpselt keegi.

“Laseri” tegijad vabandavad kõigi televaatajate ees, kes loodavad saatest leida selle õige viisi ja koha narkosõltuvusest vabanemiseks. Lootus on siiski kindlasti olemas, kuigi 100% toimivat teaduspõhist meetodit veel pole ning igaüks peab selleks oma tee leidma ise.

”Laser” on TV3s juba täna algusega kell 20.30.

Kommentaarid puuduvad