“Laseri” suur vegan-eksperiment: mis juhtub meie kehaga tegelikult, kui päevapealt loomsest toidust loobuda?

“Ma olen keskealine Eesti mees, mul on kõrge vererõhk, kõrge kolesterool, liiga suur kehakaal,” loetleb “Laseri” eksperimendis osalev Siim Männik põhjuseid, miks ta otsustas päevapealt loomsest toidust loobuda.

See tähendab, et ta ei söö kolm nädalat ei liha, muna ega ka piimatooteid. Ei mingit hamburgerit ega mõnusalt koorest kanapastat, ei mingit pühapäevast pannkooki piimaga. Kõik, mida ta söögiks tarbib, peab olema taimne.

“Kõige hullem ongi tegelikult see, et ma arvasin, et pean loobuma lihast, aga ma pean loobuma ka juustust, võist, kastmetest, jogurtist, keefirist smuuti sees, korralikust cappuccinost ning Gorgonzolast ja Briest,” tõdeb Männik (41).

Põhjus, miks Siim “Laseri” eksperimendis osaleb, on lihtne. Ta on otseses ohus. Kõrgenenud vererõhu ja kõrge kolesteroolitasemega keskealisel Eesti mehel on väga suur tõenäosus surra südame-veresoonkonna haigustesse.

“Mina ei taha sind 10 aastat voodi serval põetada,” tõdeb Siimu abikaasa “Laseri” saatejuht Marii Karell.

Aasta 2011 oli murranguline kogu maailma jaoks. Esimest korda maailma ajaloos suri siis kõige rohkem inimesi just elustiilist tingitud haigustesse. Maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) rõhutas juba toona, et inimesed söövad end haigeks. Seesama võis olla juhtunud Siimuga, sest arst kirjutas talle välja vererõhu alandamise tabletid.

Igal aastal sureb WHO andmetel südame ja veresoonkonna haigustesse 17,9 miljonit inimest. Eestis suri möödunud aastal nende haiguste tagajärjel rohkem kui Paide linna täis inimesi. Nii suri kõrgvererõhktõve tõttu 7821 ja südame isheemiatõve tõttu 1155 inimest. Siim ei tahtnud olla osa kurvast statistikast ja otsustas oma tervise heaks midagi ette võtta. Ta loobus oma toidulaual kõigest loomsest ja soovitab seda ka teistelegi.

Mis juhtub Siimu tervisenäitajatega peale kolmenädalast eksperimenti ning miks võiksid ka sina taimset toitumist proovida, näeb juba esmaspäeval kell 20 TV3s.