Reklaam sulgub sekundi pärast

Biolagunevad nõud on puhas pettus

Poeketid loobuvad ühekordsest plastist, Tallinn keelas ära ühekordsed nõud üritustel ning tootjad otsivad keskkonnasõbralikke pakendeid. Plastprügi on suur probleem ja üha rohkem otsitakse alternatiivi biolagunevatest. Need on öko, roheline ja kõike muud head. Vähemalt pakenditootjate sõnul. Karm tõde on aga, et paljud biolagunevad nõud on puhas pettus ning oma olemuselt ei erine sugugi tavalisest plastmasstopsist või -kahvlist. 

 

“See lihtsalt on rohepesu,” on ökojäätise LaMuu tootja Rasmus Rask pettunud.

“Biolagunev, tundub hea ja roheline, aga kas me seda tegelikult ka käidelda saame, selle peale ei mõelda,” sõnab Maailmakoristuspäeva teadmiste tiimi juht Kadri Kalle.

Nimelt on paljud biolagunevad nõud küll biolagunevad, seda aga ainult tööstuslikult ja Eestis sellist teenust keegi ei paku.

Eestis on terve hulk biolagunevate plastnõude maaletoojaid, kes kõik suure suuga kuulutavad, et on jube loodussäästlikud. Need on Mixpack.ee, Greenware.ee, Greenest.ee ja teised. Tegelikult meelitavad nad aga nii oma tooteid ostma ning ei informeeri üldse, et Eesti tingimustes topsid, kahvlid ja taldrikud ei lagune.

Täpselt sama seis on poes müüdavate biolagunevate taldrikute ja topsidega. Kui sa need oma aianurgas maha matad, siis võid need samal kujul sealt ka 10 aastat hiljem välja kaevata.

“Tavalise, naftast toodetud plastiku keskkonnamõju võib olla väiksem kui selle maisist toodetud plastiku mõju,” leiab Rask.

Kuidas leida võlts-biolaguneva asemele õige ja mis sai suvel Viljandi folgil kogutud tuhandetest biolagunevatest taldrikutest, näeb juba täna õhtul kell 20:00 TV3 saates “Laser”.